Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rusza sieć dziedzictwa kulinarnego

Treść

Województwo warmińsko-mazurskie to pierwszy region w Polsce, który przystąpił do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego i pierwszy, na którego terenie powstaje specjalnie znakowana sieć lokali, które to dziedzictwo kulinarne chce proponować swoim gościom. 19 lipca marszałek województwa Andrzej Ryński pierwszym producentom i restauratorom wręczy specjalne certyfikaty, które mają przyciągać gości i zaświadczać o wyjątkowej jakości oferowanych przez nich wyrobów.

- W dobie globalizacji coraz częściej szukamy tego, co oryginalne, niepowtarzalne – mówi Andrzej Ryński, marszałek województwa. - Dziedzictwo kulinarne to ważny element dziedzictwa kulturowego. Odgrywa ogromną rolę w promocji każdego regionu, właśnie ze względu na swoją różnorodność, specyficzność typowych dla danego regionu produktów żywnościowych i potraw. Kiedy dodamy do tego także tradycyjną oprawę spożywania posiłków i obchodzenia świąt, budujemy ten niepowtarzalny klimat, który w różne regiony na świecie przyciąga rzesze turystów. To ważny temat, którym interesują się mieszkańcy, turyści, producenci i restauratorzy. Na specjalnej prezentacji województwa warmińsko-mazurskiego w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej bardzo interesowali się tym zagadnieniem także dziennikarze. Wiem już, że informacja o tworzonej przez nas sieci poszła w świat.

O przyznanie licencji na używanie logo sieci do marszałka województwo zwróciły się 22 podmioty. 10 lipca 2006 pierwsze certyfikaty z rąk marszałka Andrzeja Ryńskiego odebrały „Mazurskie Miody” z Tomaszkowa, Zajazd Gryźliński w Gryźlinach, Zajazd Jagiełek w Olsztynku i Karczma Warmińsko w Gietrzwałdzie.

Tworzenie tej sieci to element programu „Poprawa jakości usług gastronomicznych i hotelarskich w regionie Warmii i Mazur w latach 2004-2013” i wpisuje się Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa warmińsko-Mazurskiego.

- Liczymy, że będzie to miało korzystny wpływ na wzrost potencjału gospodarczego regionu, zwiększenie konkurencyjności sektora usług turystycznych i połączenie produkcji lokalnych surowców rolnych z przetwórstwem i gastronomią – mówi marszałek Ryński. – Dzięki temu stworzy się rynek na produkty lokalne i regionalne, wytwarzane w tradycyjny sposób. Działania te są jednocześnie elementem ochrony dziedzictwa kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla, zaś rynek regionalny może oferować produkty o recepturach wypracowanych według zasady „od pola do stołu”. Rodzimi przedsiębiorcy i przetwórcy otrzymują wsparcie i zachętę do kontynuacji regionalnych tradycji kulinarnych.

Zgodnie z regulaminem specjalna licencja jest przyznawana na rok. Mogą się o nią ubiegać producenci surowców w rolnictwie, ogrodnicy, przedsiębiorstwa rybołówstwa i rybactwa, przetwórcy żywności, restauracje i punkty gastronomiczne, sklepy farmerskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Punkty te zostaną oznaczone specjalnym logo. W regionie staną też tablice informacyjne, gdzie będzie można znaleźć wszystkich tych, którzy oferują wyroby kulinarne zgodne z regionalna tradycją.

Gabinet Marszałka
Województwa Warmińsko-Mazurskiego

2006-07-20
www.samorzad.pap.com.pl

Autor: wa