Przejdź do treści
Przejdź do stopki

UE podejmie wspólną walkę z kryzysem energetycznym

Treść

Unia Europejska będzie wspólnie pracować nad powstrzymaniem wzrostu cen energii – to główne konkluzje dwudniowego szczytu unijnych liderów w Brukseli.

Agresja Rosji na Ukrainę, ale też wieloletnie błędy unijnych polityków, doprowadziły do bardzo poważnego kryzysu energetycznego – wskazał dr inż. Bogdan Sedler.

– Polityka energetyczna UE pod przywództwem Niemiec całkowicie spaliła na panewce – mamy tego najlepsze przykłady. Opłaty spekulacyjne za emisyjność, ograniczanie wydobycia węgla, wygaszanie kopalni doprowadziły do obecnej sytuacji, dlatego też należy mieć własną politykę niezależną – podkreślił dr inż. Bogdan Sedler.

Unia próbuje teraz szukać wspólnych rozwiązań, aby pokonać kryzys energetyczny.

– Zawarliśmy porozumienie w sprawie energii. Przez wiele miesięcy, w tym przez ostatnie tygodnie, dużo pracowaliśmy, dyskutowaliśmy i poczyniliśmy pewne postępy w tym temacie – zapewnił przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Pierwszy dzień szczytu zakończył się konkluzjami dobrymi dla naszego kraju – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– To przede wszystkim ustalenie o maksymalnej cenie gazu realizowanej poprzez tzw. korytarz cenowy. Szczegóły muszą wypracować nasi ministrowie energii – zaakcentował premier Mateusz Morawiecki.

Prace nad rozwiązaniami potrwają jednak kilka miesięcy.

– Opracujemy komplementarny nowy indeks do obliczania ceny energii, aby lepiej odzwierciedlić sytuację cenową LNG, a tymczasem ustanowimy mechanizm korekty rynkowej właśnie po to, aby ograniczyć epizody zawyżonych cen gazu – wyjaśniła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Postulat maksymalnych cen gazu to inicjatywa Polski, Belgii, Grecji i Włoch. Unijni przywódcy zgodzili się także na dobrowolność zakupów gazu. Nie udało się jednak wypracować porozumienia ws. zawieszenia opłat za prawa do emisji dwutlenku węgla, a to właśnie ETS stanowi aż 60 procent ceny energii. Premier Mateusz Morawiecki postulował także, aby budować mechanizmy zapobiegające spekulacji na rynkach finansowych. Tu także udało się osiągnąć porozumienie. Unijni politycy boją się przejęcia zamrożonych aktywów – to kolejny polski postulat przedstawiony na szczycie. Mowa o ogromnych pieniądzach, bo aż o 400 mld dolarów.

– To kwota, która starczyłaby na znaczną część odbudowy, ale ja proponuję, aby te kwotę skonfiskować i użyć na rzecz mechanizmu stabilizującego ceny energii w UE. Dlaczego my Polacy albo podatnik francuski ma płacić za okrutne skutki napaści Rosji na Ukrainę? Niech oni za to płacą – powiedział szef polskiego rządu.

Komisja Europejska w przyszłym tygodniu ma przedstawić propozycje tymczasowych ram kryzysowych w sprawie pomocy publicznej. Tu duże kontrowersje wzbudza niemiecka pomoc, która przekracza 200 mld euro.

– Jeśli te środki będą pozytywnie wpływały pośrednio na sąsiadów Niemiec, to dobrze, ale chcemy, aby przedsiębiorcy nie byli poszkodowani na skutek tego, że ich konkurenci w tej czy innej branży otrzymują pomoc państwową, a polscy nie otrzymują takiej pomocy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Według KE mechanizm pomocy publicznej ma z jednej strony pozwolić państwom na wsparcie firm, a z drugiej – ma utrzymać konkurencyjność na wspólnym rynku.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 21

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj